Bizi arayın siparişinizi beraber oluşturalım.
Yukaradaki numaralardan (09:00 - 19:00) saatleri arasında bizi arayın, siparişinizi oluştururken sizlere yardımcı olalım.

Güvenli Alışveriş


Güvenli Alışveriş Nedir

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ve internetin herkese rahat bir şekilde ulaşması ile artık kişiler internetten artık diledikleri aktiviteyi yapabiliyorlar. Bu aktivitelerden birisi de online alışveriş. Geçtiğimiz senelerde internetten birçok kişinin dolandırılması ve ciddi paralar kaybetmesi kullanıcılarda internetten alışveriş yapmak güvenli değil algısı oluşturdu. Bu algı yüzünden günümüzde çoğu kişi internetten alışveriş yapmaktan uzak duruyor. Sizde eğer internetten alışveriş yapmak istiyorsanız ve güvenlikten endişe duyuyorsanız aşağıda sayacağımız noktalara dikkat edebilirsiniz.

Alışveriş Yapacağınız Siteden Emin Olun

İnternet üzerinden bir siteden alışveriş yapmadan önce o site hakkında olabildiğince fazla bilgiye sahip olmaya çalışın. Bu sitenin sadece internet üzerine mi açıldığı yoksa normalde faaliyet gösteren bir şirketin mağazası mı olduğu bu noktada oldukça önemlidir. Siteden emin olmak için ayrıca bu siteden alışveriş yapan tanıdıklarınıza sorabilir veya internet üzerinden kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Ayrıca internet sitesinin telefon ve adres bilgilerine ulaşmanız ve bu bilgileri doğrulatmanız olası bir hatada mağazaya kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Alışveriş Yapacağınız Bağlantıyı Kontrol Edin

İnternet sitesinde alışveriş yapacağınız bağlantı sizin için oldukça önemlidir. Bu bağlantının güvenilir olmaması durumunda paranızı kaybetme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu bağlantının iyi olması güvenli alışveriş için şarttır. Güvenliği sağlamak için mümkünse ortak kullanıma açık bir bilgisayardan yapmamalı kişisel bilgisayarlarınızı kullanmalısınız. Ayrıca alışveriş yapacağınız bilgisayarın antivirüs yazılımının kurulu olduğundan emin olmalısınız. Alışveriş yapacağınız sitenin SSL ( Secure Socket Layer ) ya da SET ( Secure Electronic Transactions ) güvenlik protokollerinden birisine sahip olması oldukça önemlidir.

EFT ya da Havale Sistemlerini Kullanın

İnternetten alışveriş yaparken müşterilerin en dikkat ettiği ve en çok korktukları adımlardan birisi de ödemedir. İnternetten alışveriş yaparken ödeme sırasında güvenli bir yöntem tercih etmek oldukça önemlidir. İnternet alışverişinde kredi kartı kullanmak istemiyorsanız da EFT ya da havale yöntemleri ile ödeme yapabilirsiniz. Türkiye de bu ödeme şeklini çoğu sitede kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca web siteleri üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapmak istiyorsanız 3D secure özelliğini kullanabilirsiniz.

3D Secure Güvenli Alışveriş Nedir?

 İnternet sitelerinden kredi kartı ile alışveriş yapmak istemeyen kullanıcılar için EFT ya da havale gibi seçenekleri yukarıda anlatmıştık. Siz eğer alışveriş de EFT veya havale sistemini kullanmak istemiyorsanız. Kredi kartını kullanabilirsiniz. Kredi kartı sisteminde ise güvenliği sağlamak içinde 3D Secure sistemi kullanılmaktadır. Bankalar internet siteleri ile ortak bir anlaşma yaparak 3D secure ile müşterilerinin daha güvenli bir alışveriş yapmasını sağlıyorlar. 3D Secure ile alışveriş yaparken ödeme sırasında kullanıcı veya banka ekranında banka tarafından müşteriye sunulan özel bir 3D ekranı açılır. Bu adımda işlem yapılırken alışveriş yapan kredi kartının sahibine cep telefonuna mesaj yolu ile onay kodu gönderilir ya da kart sahibi dışında kimsenin bilmediği bazı bilgiler istenir. Ayrıca bu şekilde yapılan ödemelerde banka herhangi bir sorumda sorumluluğu üzerine alır.

3D Sistemin Kart Sahibine Faydaları

Bu sistem ile 3D secure kart bilgilerinizi korur ayrıca sistemi kullanmak ve sisteme kayıt olmak çok kolaydır. Sizden başka hiç kimse sizin adınıza kartınız ile alışveriş yapamaz ve şifrenizi sadece siz bilebilirsiniz.

İnternetten Alışverişin Avantajları

İnternetten alışverişin size sağlamış olduğu en önemli avantajlardan birisi zaman kazandırmasıdır. Ayrıca internetten alışveriş yapabileceğiniz sitelerin sayısı artmaktadır. Sayıların artması yüzünden siteler müşteri çekebilmek adına çeşitli promosyon ve kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyalar sayesinde mağazalarda pahalı olan bir şeyi internette ucuza bulabilirsiniz. Bu gibi avantajları olmasına rağmen internetten alışverişi yaparken dikkatli olmalı ve yukarıda bahsettiğimiz konulara özen göstermelisiniz. 

www.biarkadasa.com © 2017 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır