Bizi arayın siparişinizi beraber oluşturalım.
Yukaradaki numaralardan (09:00 - 19:00) saatleri arasında bizi arayın, siparişinizi oluştururken sizlere yardımcı olalım.

Müşteri Memnuniyeti


Müşteri Memnuniyeti Nedir

Müşteri memnuniyeti şüphesiz ki her marka için oldukça önemli bir unsurdur. Neredeyse bütün markaların oldukça önem verdiği konulardan birisi olan müşteri memnuniyeti ile markalar hem piyasada olan yerlerini sağlamlaştırıyorlar hem yeni müşteriler kazanıyorlar. Ayrıca müşteri memnuniyeti yüksek olan markalar kendilerine değer de kazandırıyor. Müşterilerine önem vermeyen ve onlara saygı göstermeyen markalar ise büyük müşterilerini ve itibarlarını kısa süre içerisinde kaybedebiliyorlar. Bu açıdan oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardandır müşteri memnuniyeti. Müşteri memnuniyetini sağlamak içinse bazı önemli noktalar vardır.

Uzun Dönemli Müşterilere Önem Verin

Çalışmalarının ve ürünlerinin başarıya ulaşmasını ve iyi bir izlenim elde etmesini isteyen markaların müşterilerini ellerinde tutmaları oldukça önemlidir. Bu müşteriler arasında ise en önemlileri tabi ki de uzun dönemli müşteriler. Uzun dönemli müşterilerin ise memnuniyetini sağlamak için oldukça fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında en fazla bilineni belirli bir süre o marka da müşteri olanlara özel hediyeler sunmaktır. Müşterilerine vermiş olduğunuz bu hediyeler size yeni müşteriler kazandırabilir ve size yeni kazanımlar sağlayabilir. Ayrıca hediye vermek dışında markalar uzun dönemli müşterilerine oldukça farklı fırsatlarda sunmaktadır.

Müşterilerin Zamanlarına Önem Verin

Hiçbir müşteriniz sizden hizmet almak için beklemeyi sevmez. Rezervasyonlarınızı veya bekleme listelerinizi iyi bir şekilde yönetmek size markanıza oldukça fayda sağlayacaktır. Müşterinize net bir saat vererek veya bu saatin esnemesini sağlayarak zamanlamayı iyi kullanabilirsiniz. Zamanlamayı iyi kullanmak size daha fazla müşteri getirirken rakipleriniz ile aranızda bir fark açmanıza neden olur.

Müşteriler ile İletişim Kurun

Son zamanlarda artık müşteriler onları anlayan ve onlar ile iyi bir şekilde konuşan bir marka görmek istiyorlar. Sunduğunuz hizmet ne kadar iyi olursa olsun müşterilerinize iyi davranmadığınız zaman bu hizmetin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Müşteri memnuniyetini tam anlamda sağlamak için müşterilerinizi önemsediğinizi hissettirmeniz oldukça önemlidir. Bu önemsemeyi sağlamanın en basit yollarından birisi de sosyal medya kullanımına ağırlık vermektir. Artık birçok şirket müşterileri ile iyi bir iletişim kurmak için sosyal medya paylaşımları yapıyorlar. Müşteriler ise sosyal medya sayesinde markaları ile çok rahat ve hızlı bir şekilde iletişime geçebiliyorlar.

Kullanılabilir Bir Web Sitesi Oluşturun

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artması ile birlikte artık müşterilerin çoğu ya internetten alışveriş yapıyor ya da alışveriş yapmadan önce online araştırma yapıyor. Web sitenizin müşterileriniz için kullanılabilir olması markanıza fazlasıyla avantaj sağlayacaktır. Kullanıcı dostu bir web sitenizin olması müşterileriniz istedikleri bilgiye ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Site de dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi de hakkınızda daha fazla bilgi edinmek isteyen ve sizi tanımak isteyen potansiyel müşterileriniz için iletişim bilgilerinizin kolay bir şekilde ulaşılabilir olmasıdır.

 

Müşteri Hizmetlerinizi Çeşitlendirin

Günümüzde bir şirkete ulaşmak isteyen kişiler ilk olarak telefon ile haberleşme yolunu deniyorlar. Sizde eğer bütün müşterilerinize ulaşmak ve onları memnun etmek istiyorsanız müşteri hizmetleri bölümünüze ağırlık vermelisiniz. Müşteri hizmetlerinizde başarı yakalamak istiyorsanız farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Büyük veya küçük konular fark etmeksizin müşterileriniz ile temasa geçmek ve onların her sorununu çözmeye çalışmak müşteri memnuniyetini sağlamak adına oldukça önemli bir yoldur. Ayrıca telefon ile haberleşmeye ek olarak online yolu deneyen kullanıcılar da oldukça fazla. Şunu da unutmamak gerekir ki müşteriler her zaman karşılarında onları dinleyen ve onlara özen gösteren bir marka görmek istiyorlar.

Yukarı da bahsetmiş olduğumuz konulara dikkat ederek markanızın müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

 

 

 

www.biarkadasa.com © 2017 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır