Bizi arayın siparişinizi beraber oluşturalım.
Yukaradaki numaralardan (09:00 - 19:00) saatleri arasında bizi arayın, siparişinizi oluştururken sizlere yardımcı olalım.

Bayilik Hakkında


TESLİMAT HAKKINDA

Saat 14:00'e kadar vereceğiniz siparişleriniz kredi kartı ile ödeme yapıldıktan sonra ya da banka onayı alındıktan sonra siparişiniz hazırlanır. En geç 2 gün içinde adresinize teslim edilir.

Saat 14:00 den sonra ya da Cumartesi ve Pazar günleri verilen siparişlerin tamamı takip eden ilk ve 2. iş gününde ilgili kargo şirketi ile tarafınıza gönderilir. Bayram ve tatil günlerinde teslimat yapılmamaktadır.

www.biarkadasa.com tüm Türkiye' ye gönderim yapmaktadır. 

Teslimat adresinin Mojo Group ofisi uzaklığına göre de kargo şirketi 2-3 gün içerisinde siparişinizi size ulaştıracaktır.

Tarafımızdan kaynaklanan bir aksilik olması halinde ise size üyelik bilgilerinizden yola çıkılarak haber verilecektir. Bu yüzden üyelik bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. 

 

Seçtiğiniz ürünlerin tamamı anlaşmalı olduğumuz  kargo şirketleri tarafından biarkadasa.com garantisi ile size teslim edilecektir.

Satın aldığınız ürünler bir teyit e-posta'sı ile tarafınıza bildirilecektir. Seçtiğiniz ürünlerden herhangi birinin stokta mevcut olmaması durumunda konu ile ilgili bir e-posta size yollanacak ve ürünün ilk stoklara gireceği tarih tarafınıza bildirilecektir.

www.biarkadasa.com e-ticaret  sitesidir. Aynı anda birden çok kullanıcıya alışveriş yapma imkanı tanır. Enderde olsa tüketicinin aynı ürünü alması söz konusudur ve ürün stoklarda tükenmektedir bu durumda ;

Ödemesini İnternet üzerinden yaptınız ürün eğer stoklarımızda kalmamış ise en az 4 (Dört) en fazla 30 (otuz) gün bekleme süresi vardır. Ürün bu tarihleri arasında tüketiciye verilemez ise yaptığı ödeme kendisine iade edilir.

BAYİ OLARAK SİPARİŞ NASIL VERECEĞİM ? 

Bayi olarak sisteme giriş yapıp siparişleriniz bayi fiyatı ile online olarak verebilirsiniz.

BAYİ OLARAK ÖDEMEYİ NASIL YAPACAĞIM ?

Siparişlerinizi online olarak girdikten sonra toplam tüm siparişiniz için sistem size bayi fiyatlarından ödemeniz gereken tutarı gösterecektir.

Bu tutarı kredi kartı, EFT ya da havale ile ödeyebilirsiniz.

Siparişleriniz ödemeniz onaylandıktan sonra sevk edilir.

Eğer EFT ya havale ile ödeme yapmayı tercih ettiyseniz bankadan onay alınması biraz zaman almaktadır.

BAYİ SİPARİŞLERİ NE ZAMAN SEVK EDİLİYOR ?

Bayilerimizin siparişleri eğer saat 15:00 e kadar tarafımıza ulaşmış ve ödeme onayı alınabilmişse (EFT ve havale için) 2 gün içinde kargo şirketine teslim edilecektir.

Bayilerimiz verecekleri siparişlerde kargo bedeli alıcıya aittir. Kargo bedeli 3.99TL'dir

KİMLER BAYİ OLABİLİR ?

Bizimle birlikte kazanmak isteyen herkes biarkadasa.com un bayisi olabilir.

Diğer toptancı, ithalatçı veya üretici firmalar gibi zor şartlarımız yok.

Dileyen herkes biarkadasa.com un bayisi olabilir. 

 

- E-ticaret' e atılmak isteyen yeni girişimciler

- Hail hazırda bir e-ticaret sitesine sahip ve ürün protföyünü arttırmak isteyen sanal mağazalar

- Gittigidiyor, N11.com, Sahibinden.com vb. açık pazar sitelerinde mağaza sahipleri

- Butikler

- Kişisel bakım ve kozmetik mağazaları

- Ek gelir kazanmak isteyen herkes

STOK MALİYETİ YOK !

Siz satış yapıp bizim stoğumuzdan ürünü tedarik ediyorsunuz ve böylece yüzbinlerce liralık stok maliyetine katlanmak zorunda kalmıyorsunuz

İÇERİK VE RESİMLER

Özenle ve tüm detayları ile hazırlanmış olan içeriğe bir tık ile ulaşabiliyorsunuz. Bunun için tek gerekli olan XML bayilik entegrasyonu!

XML ENTEGRASYONU ÜCRETİ YOK !

XML entegrasyonu için bile ücret ödemenize gerek yok. Siz sadece ve sadece ürünleri satmaya odaklanın.

Tüm sorun ve sorularınız için bize 05394791585 nolu telefonumuzdan ulaşabilir yada info@biarkadasa.com a e-mail gönderebilirsiniz.

 

İade Politikası 

 

. Sipariş Durumunda İptal Talebi

www.biarkadasa.com'da oluşturduğunuz siparişinizi iptal etmek için iptal nedeninizi belirterek ilgili sipariş numarası ile birlikte talebinizi info@biarkadasa.com adresine iletebilir veya 7 gün 24 saat Bi Arkadasa  Müşteri Hizmetleri'ni  arayarak Müşteri Hizmetleri Yetkilisi'ne bildirebilirsiniz. Sipariş iptali talebiniz ilgili departmanlara aktarıldıktan sonra iptal onayı gerçekleştirilerek 7 iş günü içerisinde kartınıza geri ödemesi gerçekleştirilir.

 

. Kargo Aşamasında İptal Talebi

Eğer siparişinizin durumu kargo aşamasındaysa, siparişiniz iptal edilememektedir. 

Bu durumda kargo size ulaştıktan sonra fatura üzerindeki iade bölümünü doldurup, orijinal faturasını (faturanın olmadığı durumlarda, sevk irsaliyesini) ürüne ekleyerek, iade koşullarına uygun şekilde iade edebilirsiniz. 

 

. Hasarlı/Kusurlu Ürün Teslimatı

Önemli Uyarı: www.biarkadasa.com' dan verdiğiniz siparişleri kargo görevlisinden teslim alırken paketi kargo görevlisinin yanında açıp kontrol ediniz. 

 

Kargo görevlisinin beklememesi durumunda kargo teslim fişini imzalamamalı ve paketi teslim almamalısınız. (Teslim alındıktan sonra bildirilen hasar durumlarında Mojo Group LTD ŞTİ . sorumluluk kabul etmeyecektir.) 

 

www.biarkadasa.com tüketicilerinin güvenle alışverişini sağlamak amacı ve sağlık ve hijyen koşulları nedeniyle, denenmiş/kullanılmış iç çamaşırları/kostümler ile paketi açılmış veya hasar görmüş ürünlerin iadesini almamaktadır.

 

*Aldığınız ürün "hasarlı'" ya da ambalajı "deforme" ise bunun için "Kargo Hasar Tespit Tutanağı" gerekmektedir. Aksi takdirde ürününüz için yapacağınız "hasar bildirimi" kabul edilmeyecektir.

 

*Ürününüzü teslim alırken kontrol etmenizi ve üründe farkedebileceğiniz bir hasar olup olmadığını kargo görevlisi yanında tespit etmenizi özellikle öneririz. Eğer bu aşamada bir tespitte bulunursanız kargo görevlisine "Hasar Tespit Tutanağı" hazırlatmanızı ve ürünü teslim almadan aynı kargo ile geri göndermenizi rica ederiz.

 

*Siparişiniz birden fazla üründen oluşuyor ve ürünlerden bir ya da birkaçı hasarlı ise sorunsuz olan ürünleri teslim alınız, hasarlı olan ürün/ürünler için ise kargo görevlisine tutanak hazırlattırıp tarafımıza iade olarak gönderiniz ve konuyla ilgili info@biarkadasa.com adresine e-mail gönderiniz veya Bi Arkadasa Müşteri Hizmetleri'ni arayarak Müşteri Hizmetleri Yetkilisi ile iletişime geçiniz.

 

. Yanlış Ürün Teslimatı

Yanlış ürün teslimatı durumunda ürünleri karşı ödemeli olarak iade edebilirsiniz. İadelerinizde Sürat Kargo'yu kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde kargo ücreti sizin tarafınızdan karşılanacaktır. Bunun için size en yakın Sürat  Kargo şubesine gitmeniz ve ürününüzü teslim etmeniz yeterlidir. 

 

. Cayma Hakkını Kullanma

Cayma Hakkınızı kullanabilmeniz için teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkını kullanarak ürünü iade etmek istediğinizi tarafımıza bildirmeniz ve siparişinizi iade etmeniz gerekmektedir.

 

. İade Koşulları

İadeniz, Mojo Group Mesafeli Satış Sözleşmesi'nde yer alan Madde 6'daki Cayma Hakkı ve Madde 7'deki Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler şartlarına uygun olmalıdır. (Bkz. biarkadasa.com - Mesafeli Satış Sözleşmesi) 

Ürünlerin yasal iade süresi teslim tarihinden itibaren 14 gündür. İade edilecek ürünlerin tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle eksiksiz şekilde ve ürünün orijinal faturası ile birlikte gönderilmesi gereklidir. Faturasız iadeler kabul edilmemektedir. 

 

. İade Şekli

İadeler mutlak surette orjinal kutu/ambalajı ve faturası ile birlikte yapılmalıdır. 

Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.

Hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.

İade edeceğiniz ürünü mutlaka size teslim edildiği şekilde ambalajlı olarak paketleyerek, orjinal kutusu ve aynı zamanda Bi Arkadaşa kolisine koyarak iade etmeniz gerekmektedir. Orjinal ambalajında olmayan ya da ambalajı yetersiz olan ürünler Mojo Group Tekstil İç Ve Dış Ticaret  LTD ŞTİ tarafından kabul edilmeyecek ve kargo tarafından da teslim alınmayacaktır.

Önemli Uyarı: Kargo firması tarafından paketleme yapılmamaktadır. İade göndereceğiniz ürünün sizin tarafınızdan paketlenerek kargo görevlisine teslim edilmesi gerekmektedir. 

İade işlemleriniz hakkında destek almak için 7 gün 24 saat Bi arkadasa Müşteri Hizmetleri' ni arayabilirsiniz. 

 

. İade Süreci 

İade işlemlerinin yapılabilmesi için tarafınıza göndermiş olduğumuz orijinal faturanın (faturanın olmadığı durumlarda, sevk irsaliyesinin) iade bölümündeki bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ve imzalandıktan sonra tarafımıza ürün ile birlikte geri gönderilmesi gerekmektedir. 

İade etmek istediğiniz ürünü en yakın Sürat Kargo şubesine götürüp, Mojo Group'a iade edebilirsiniz. 

İade ettiğiniz ürün elimize ulaştıktan sonra, öncelikle Mojo Group Satış Sonrası Hizmet Uzmanları tarafından incelenecek, yukarıda belirtilen şartlara uygun ise iade işlemi başlatılacaktır. 

İade onaylandığında, ürün ücreti yasal süre olan 10 gün içerisinde tarafınıza iade edilecektir. Bu süre Mojo Group'un iade ettiğiniz ürünü teslim almasıyla başlar. 

İade edilen siparişte indirim kuponu, hediye çeki gibi promosyonlardan faydalandıysanız, ücret iadeniz ilgili promosyonun kullanım şartları göz önünde bulundurularak hesaplanır ve tarafınıza ödenir. 

Kusurlu ürün iadelerinde, söz konusu kusur kullanımdan kaynaklanmıyorsa talebinize bağlı olarak ürününüz yenisi ile değiştirilecek ya da ürün bedeli tarafınıza iade edilecektir. 

Kusurlu olduğu gerekçesiyle yapılan ürün iadelerinde, üründe kullanımdan doğan bir kusur varsa ya da kalite kontrol uzmanlarınca yapılan tetkiklerde ürünün ayıplı/kusurlu olmadığı tespit edilirse, iade kabul edilmeyerek tarafınıza geri gönderilecektir.

 

Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça tüketici, aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz. 

a) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmeleri. 

b) Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen mallara ilişkin sözleşmeler. 

c) Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan malların teslimine ilişkin sözleşmeler. 

ç) Tüketici tarafından ambalajının açılmış olması şartıyla, ses veya görüntü kayıtlarına, yazılım programlarına ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler. 

d) Gazete, dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler. 

e) Bahis ve piyangoya ilişkin hizmetlerin ifasına ilişkin sözleşmeler. 

f) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler. 

(5) Tüketiciye, borcunun tamamen veya kısmen ifası için, satıcı veya sağlayıcı veya onunla işbirliği içinde olan bir üçüncü kişi tarafından kredi verildiği mesafeli sözleşmelerde, tüketicinin bu maddedeki hükümler dâhilinde cayma hakkını kullanması durumunda kredi sözleşmesi de herhangi bir tazminat veya cezai şart ödeme yükümlülüğü söz konusu olmaksızın sona erer. Ancak bunun için cayma bildiriminin kredi verene de yazılı olarak iletilmesi gerekir. Tarafların karşılıklı iade yükümlülükleri saklıdır. 

 

Ürünün arızalı veya ayıplı çıkması halleri dışında, açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike arzedebilen ürünler örn : kullanım esnasında vücut ile birebir temas gerektiren ürünler (iç giyim ürünleri, gecelik ve babydoll, kulak içi veya kulak üstü kulaklık vs. ), tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler ve iadesi mümkün değildir.

www.biarkadasa.com © 2017 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır